Loader

Loading...

Kumlama Kabinleri

Kumlama Kabinleri

Kabin panelleri yeterli mukavemeti sağlayacak sac kalınlıkta imal edilmektedir. Genelde iç sac galvaniz, dış sac boyalı olmaktadır. İki sac arası da, ses izolasyonu malzemesi ile doludur ve bu kalınlık 40 mm dir. Kabin iç panelleri aşınmaya karşı mukavemetli 6 mm siyah renkte kauçuk perdelerle kaplanmaktadır.

Ana kapı veya personel kapısı açık olduğunda kumlama sistemi alarm verir. Kumlama kabini zemini tamamı elle kolay taşınabilir zemin ızgarası ile kaplanmaktadır. Zemin ızgaraları beton kodu ile aynı seviyededir.

Kumlama kabini ve donanımları için gerekli platformlar sökülebilir bağlantılı olarak yapılmaktadır.

 

1-1-) Kumlama Taneciklerin Taşıma ve Geri Alma Sistemi :

Kumlama kabininin alt zemininde (geri dönüş tabanı) dökülen kumlama tanelerini toplama sistemi bulunmaktadır. Toplanan kumlama tanecikleri, kovalı elevatör vasıtasıyla seperatörlere taşınmaktadır. Seperatörlü ve titreşimli elekten geçerek yabancı partiküllerden (pas , boya artıkları) ayrışan kumlama taneleri, transfer deposuna nakledilmektedir. Ayrıca sistemde, seperatörde ayrışan atıkların dışarı atılması için gerekli donanım bulunmakta ve burada oluşan tozları, emme sistemi ile toplanmaktadır.

Sistemde ihityaca göre 2 veya 4  adet kumlama tabancası ve basınçlı kumlama tankı vardır.

Geri dönüş tabanı zemini kumlama taneciklerine dayanıklı uygun kalınlıkta sac malzeme ile kaplanmaktadır. Kumlama tabancaları pnömatik olup, emniyet açısından kontrolü operatördedir. İstendiğinde otomatik olarak ta çalışmaktadır.

Basınçlı kumlama tankı üzerinde acil stop butonu bulunmaktadır. Basınçlı kumlama tankı pnomatik valf ve pnomatik kontrollü çalışmaktadır. Basınçlı kumlama tankı içine, kumlama taneciklerini aşağıya yönlendiren basınçlı hava, kumlama operasyonunun her durdurulmasında, otomatik tahliye etmektedir. Kumlama operasyonunun durdurulması ve başlatılması işlemlerinde, kum sevkini otomatik olarak başlatıp kesecek pnömatik valf bulunmaktadır.

Bakım için, sistemi kapatacak manuel olarak çalışan bir vana vardır. Transfer tankları ile basınçlı kumlama tankı arasında sistemi açıp kapamayı sağlayan kapama valfi de bulunmaktadır.

Kumlama tanecikleri püskürtme miktarı, manuel olarak da ayarlanabilmektedir. Kumlama operasyonu esnasında veya sonrasında, operatörün istemesi halinde, kumlama tabancasından sadece hava da püskürtülebilmektedir. Bu sayede kumlama tanecikleri kalan bölgelerde basınçlı hava ile temizlik yapılabilmektedir.

Sistemle birlikle operatör koruyucu başlığı, kumlama elbisesi ve eldivenleri standart olarak verilmektedir.

 

1-2-)  Havalandırma Sistemi :

Kumlama kabininin havalandırması (kabine taze hava verme sistemi ve kabinden kirli hava emme sistemi) hava fanları ile sağlanmaktadır. Havalandırma ayarları PLC operatör paneli üzerinden yapılmaktadır.

Kabin filtreleme ünitesi ve siklonu, kirli olan kabin iç havasını emerek filtreleme gruplarından geçirmektedir. Hava içerisinde bulunan katı partiküller de, siklonlarda ayırt edilip, alt haznesinden alınabilmektedir. Filtreleme gruplarının sayısı ve tesisat ölçüleri kabin iç havasını filtre edebilecek yeterlilikte dizayn edilmektedir. Filtreler değiştirilebilir, piyasada bulunabilir standart tipte filtrelerdir. Filtrelerin temizliği PLC kontrollü zaman aralığı ile otomatik silkeleme işlemi yapılmakatadır.

Kumlama operatörü için gerekli olan solunum havası insan sağlığı için kabul görebilecek standartlarda filtrelendikten sonra operatör başlıklarına gönderilmektedir.

 

2-) ROBOTLU KUMLAMA SİSTEMİ ;

 

Tesiste kullanılacak robotların her biri ihityaca göre 8 veya 10 eksenli olarak dizayn edilmektedir. Ayrıca robotun iş parçasına çarpma halini önleyici programlaması da yapılmaktadır. Parçalar eğer kirli ise Robotlu kumlama tesisine getirilmeden önce yıkama kabininde yüksek basınçlı sıcak su ile yıkanıp yağlı ve kirli bölgeler temizlenmektedir. Robotlu kumlama tesisinde yapılan kumlamada çelik gridler kullanılmaktadır.

İşlem görecek farklı geometirdeki parçalar sisteme tanıtılarak kumlama yapılmasına imkan sağlamaktadır.

 

2-1-) ROBOTLU SİSTEMİN AVANTAJLARI :

  • Operatör, ergonomik olarak tasarlanmış, klimalı ve ses yalıtımlı kabinde scada üzerinden tüm prosesi kontrol edebilmektedir. Dolayısıyla operatörün çalışma şartları sağlıklıdır.
  • Üretim süresi sabittir, operatöre bağlı değildir,
  • İş kazaları ihtimali yok denecek kadar azalmaktadır.

SİZLERE HİZMET VERMEK İÇİN BURADAYIZ!

Bize ulaşmak için formu doldurmanız yeterli. Bilgileriniz bize ulaşır ulaşmaz yetkilimiz sizinle iletişime geçecektir.
Ailemize hoş geldiniz.

BİZE ULAŞIN